Grundfos
3-Speed 115V Circulator Pump
SKU: 59896341
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$169.99
Features
Specifications
The Grundfos 59896341 (UPS15-58FC) Super Brute is a three-speed circulator pump featuring a cast iron housing and a removable check valve. If you’re looking for a reliable, versatile circular pump, Grundfos offers it with the Super Brute! The three-motor technology lowers noise and power consumption while the universal design eliminates more than a dozen competitive models so you don’t need as much inventory. Use it for radiant, baseboards, fan coils, zoning and more.
- UL, CSA listed
| Brand | Grundfos |
|---|---|
| UPC | 632514100985 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section D3 |
| Package Length (in) | 6.25" |
| Package Width (in) | 7.50" |
| Package Height (in) | 6.75" |
| Flow Rate | 3.9 cu-m/hr |
| Maximum Head | 5.9 m |
| Power Rating | 87 W |
| Voltage Rating | 115 V |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Motor Speed Rating | 2450 rpm |
| HP Rating | 1/25 hp |
| Connection Type | Flanged x Flanged |
| Phase | 1 ph |
| Number of Poles | 2 |
| Material | Cast Iron |