Features
Specifications
BESSEY engineers have combined sliding arm technology with the common spring clamp to create the "VarioClippix". The average sized hand struggles to operate even a 3 inch capacity traditional spring clamp; however, BESSEY has been able to create spring clamps with up to 6-1/2 inches capacity that can be easily operated with one hand. Rapid-action, polyamide, sliding jaws infinitely adjusts to fit project … the clamping capacity of a 6" spring clamp with the comfort of a 2" clamp. BESSEY. Simply better.
- Rapid-action
- Soft, anti-slip two component handle for comfort
- Soft-touch pads eliminate marring of work
- Polyamide material is strong yet light in weight
- Pivoting jaws
| Brand | Bessey Tools |
|---|---|
| UPC | 091162000731 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section H3 |
| Package Length (in) | 7.60" |
| Package Width (in) | 5.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | XV5-170 |
| Country of Origin | China |
| Length | 7.68 in |
| Width | 8.82 in |
| Height | 1.38 in |
| Product Group | Spring clamp |
| Color / Finish | Black and red |
| GPC (Brick) | 10003535 |
| Jaw Width | 1.1 in |
| Nominal Throat Depth | 2 in |
| Nominal Capacity | 6.5 in |
| Operating Temperature Max | 140 F / 60 C |