Features
Specifications
Clamping large or odd shapes with straps is not a new idea; however, most strap clamps exert force (pull) in only one direction. Strap clamps like this can easily distort/skew the work piece. BESSEY's VAS-23 is different, it pulls equally on both ends of the strap, eliminating the chance of skewing your work piece to one side. The high tensile woven polyester strap is extremely strong & there is a built in take up reel that neatly stores the excess strap to eliminating a potential tripping hazard. Complete with the high quality 2K handle for comfort resulting in a better grip. BESSEY. Simply better.
- Strap draws simultaneously from both sides
- Pressure is applied equally on all angled corners without distortion
- Integrated rewind mechanism operates by cranking handle – eliminates tangling or damage to band
- Swivel pads auto-adjust from 60° to 180° for easy assembly of multi-angle projects
- Woven polyester strap has tensile strength of 1,100 Lb. (500Kg), for high resistance to tearing
- Gentle clamping of miter joints, picture frames and endless odd-shaped projects
- Ergonomic 2K handle
| Brand | Bessey Tools |
|---|---|
| UPC | 091162001554 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section H2 |
| Manufacturer Part Number | VAS-23+2K |
| Country of Origin | China |
| Length | 7.87 in |
| Width | 1.5 in |
| Height | 8.66 in |
| Product Group | Band clamp |
| GPC (Brick) | 10003535 |
| Jaw Width | 1 in |
| Operating Temperature Max | 176 F / 80 C |