Features
Specifications
Boshart recommends using both Gray Stainless Steel PTFE Tape & Gray Magic Pipe Thread Compound together for joining stainless steel threaded fittings.
| Brand | Boshart Industries |
|---|---|
| UPC | 777808468393 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | SSH304B-4020-3 |
| Country of Origin | China |
| Length | 4.9000 INCH |
| Height | 2.3000 INCH |
| Width | 5.0500 INCH |
| Weight | 4.2200 POUND |
| Dimensions | 4"x2" |