Clauss
9 In. Cut Heavy-Duty Titanium Nitride Scissors
SKU: F9653
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$25.99
Features
Specifications
Titanium coated, 9-inch blades resist scratches, wear, and corrosion, and are serrated to hold material in place. Larger, ergonomic handles give added leverage and comfort for larger hands. Able to cut leather, plastic strapping, rope, vinyl, twine, light plastics, and other heavy-duty materials. Adjust blade tension with included key.
| Brand | Clauss |
|---|---|
| UPC | 015829185241 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section I6 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Length | 9 |
| Purpose | Cut Heavy-Duty Materials |
| Blade Material | Titanium Nitride |
| Handle Type | Glass Filled Nylon |