Features
Specifications
Our premium quality 5" padded work belt provides extra comfort and comes with a double-tongue roller buckle.
- Heavy-duty double layer lightweight fabric will not rot, crack, harden or mildew.
- 2" Double tongue metal roller buckle.
- Foam padding with breathable mesh.
- Grip strip fastening system holds pouches securely in place.
- Fits waist sizes 29"- 46".
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298562518 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28 End Cap |
| Package Length (in) | 10.00" |
| Package Width (in) | 7.40" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Manufacturer Part Number | 5625 |
| Length | 4.25 Inches |
| Width | 3.25 Inches |
| Height | 12.5 Inches |
| Weight | 1 Lbs |