Features
Specifications
Our pro framer, heavy-duty fabric nail and tool belt has a 2" wide poly web belt with a quick release buckle, 5 pockets, a hammer loop, measuring tape clip, and our unique cordless drill hook.
- Made of polyester fabric and ballistic binding.
- 4 Pockets for nails, tools, etc.
- 2" Poly web belt with quick release buckles.
- Gussets keep front pockets wide open for greater access.
- Metal clip holds all measuring tape sizes.
- Removable metal hook to carry cordless drill, nail guns or other power tools.
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298028366 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I4 |
| Package Length (in) | 14.00" |
| Package Width (in) | 12.00" |
| Package Height (in) | 6.40" |
| Manufacturer Part Number | PK1836 |
| Length | 12.25 Inches |
| Width | 7.25 Inches |
| Height | 15.5 Inches |
| Weight | 2.216666666666667 Lbs |