Features
Specifications
Our medium Ziptop™ utility / maintenance pouch has a zippered cover to help secure your favorite tools, and includes a tape measure clip, electrical tape strap, a metal tool hook.
- Made of polyester fabric and ballistic binding.
- Electrical tape chain and tool snap.
- Metal clip holds all measuring tape sizes.
- Double-pull zipper cover secures parts and tools in pouch while able to accommodate long-handled tools.
- Snap-back feature helps keep cover out of the way.
- Additional large front panel pocket.
- Slots, sleeves and straps to accommodate a variety of hand tools.
- J-clip, tape strap, and measuring tape clip.
- Clip on or fits belts to 2-1/4" wide.
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298015243 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I5 |
| Package Length (in) | 10.00" |
| Package Width (in) | 7.20" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | 1524 |
| Length | 8.5 Inches |
| Width | 3.25 Inches |
| Height | 11 Inches |
| Weight | 0.92 Lbs |