Features
Specifications
This superior quality, 5-piece framer's combo rig tool belt has 23 pockets with a 2" padded, double-tongue roller buckle belt and 5-point suspenders, plus our Sta-Open™ pocket design for easy access to your favorite nails and tools.
- Made of polyester fabric and ballistic binding.
- Completely adjustable, padded suspenders engineered to hold and distribute weight evenly without strain on lower back and hips.
- Easy carry handle design provides for simple adjustments and easy storage without spilling contents.
- Sta-Open main pockets are tapered for faster access to contents.
- Custom pocket for combination square.
- 2" Wide padded belt for comfort with double tongue steel roller buckle.
- Fits waist sizes "29-46".
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298161407 |
| Package Length (in) | 5.25" |
| Package Width (in) | 23.00" |
| Package Height (in) | 12.50" |
| Manufacturer Part Number | 1614 |
| Length | 26.75 Inches |
| Width | 5.5 Inches |
| Height | 18.75 Inches |
| Weight | 5.775 Lbs |