Features
Specifications
A superior quality, heavy-duty nail and tool bag with 2 main pockets, 2 additional upper pockets, and 7 smaller pockets and sleeve to hold your nails, fasteners and tools, includes 2 metal hammer loops.
- Made of polyester fabric and ballistic binding.
- 2 Main pockets for tools and nails.
- 2 Additional upper pockets.
- 7 Smaller pockets and sleeve for hand tools, pencils, nail sets, etc.
- Pry bar or combination square holder.
- 2 Steel hammer loops.
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298016202 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I4 |
| Package Length (in) | 11.80" |
| Package Width (in) | 10.80" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Manufacturer Part Number | 1620 |
| Length | 12.75 Inches |
| Width | 3.75 Inches |
| Height | 14.25 Inches |
| Weight | 1.64 Lbs |