Features
Specifications
Our premium quality, heavy-duty leather nail and tool bag with 2 main pockets, 2 additional upper pockets, and 6 smaller pockets and sleeves to hold a variety of nail, fasteners, and tools, includes a hammer and tape measure clip.
- Reversed heavy-duty leather.
- Gussets keep front pockets wide open for greater access.
- 2 Large capacity main nail and tool pockets.
- 2 Additional upper pockets.
- 6 Smaller pockets fit pencils, nail sets, pliers, etc.
- Steel hammer loop.
- Metal clip holds all sizes of measuring tapes.
- Fits belts up to 2-3/4" wide.
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298179358 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I5 |
| Package Length (in) | 11.40" |
| Package Width (in) | 9.80" |
| Package Height (in) | 5.20" |
| Manufacturer Part Number | 179354 |
| Length | 9.5 Inches |
| Width | 4 Inches |
| Height | 13.75 Inches |
| Weight | 1.568 Lbs |