Features
Specifications
A professional quality 4-piece framer's combo tool belt in ballistic poly fabric with a 3" padded, double-tongue roller buckle belt, cordless drill hook, and 17 pockets to hold your favorite nails and tools.
- Double layer of rugged, lightweight ballistic poly fabric.
- Easy carry handle design provides for simple adjustments, easy carrying and storage of apron without spilling contents.
- Gussets keep front pockets wide open for greater access.
- Bottoms of main pockets are reinforced for better resistance to abrasion.
- Exclusive metal hook to carry cordless drill, nail gun or other power tools.
- Built-in PVC utility knife pocket helps prevent accidental pouch punctures.
- 3" Wide padded comfort belt with double tongue steel roller buckle.
- Fits waist sizes 29"-46".
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298260209 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I2 |
| Package Length (in) | 21.60" |
| Package Width (in) | 16.40" |
| Package Height (in) | 10.60" |
| Manufacturer Part Number | 2602 |
| Length | 25.25 Inches |
| Width | 4.5 Inches |
| Height | 15.75 Inches |
| Weight | 4.066 Lbs |