Features
Specifications
A professional quality 4-piece carpenter's combo tool belt in ballistic poly fabric with a 5" padded, double-tongue roller buckle belt and 20 pockets with ample room for your favorite nails and tools.
- Double layer of rugged, lightweight ballistic poly fabric.
- Easy carry handle design provides for simple adjustments, easy carrying and storage of apron without spilling contents.
- Gussets keep front pockets wide open for greater access.
- Bottoms of main pockets are reinforced with PVC material for better resistance to abrasion.
- Built-in PVC utility knife pocket helps prevent accidental pouch punctures.
- Pry bar or combination square holders.
- 5" Wide padded comfort belt with double tongue steel roller buckle.
- Fits waist sizes 29"-46".
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298260506 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I1 |
| Package Length (in) | 23.00" |
| Package Width (in) | 14.80" |
| Package Height (in) | 6.80" |
| Manufacturer Part Number | 2605 |
| Length | 25.25 Inches |
| Width | 6.75 Inches |
| Height | 16.25 Inches |
| Weight | 5.2 Lbs |