Features
Specifications
Our premium quality, ballistic fabric, nail and tool bag includes a poly web belt with a roller buckle, has 3 main pockets, a small upper pocket, plus 6 additional pockets and sleeves, a hammer loop and a tape clip.
- Double layer of rugged, lightweight ballistic poly fabric.
- Innovative handle design for easy adjustment and carrying.
- 4 Main nail and tool pockets.
- 6 Smaller pockets for pliers, pencils, nail sets, etc.
- Metal clip holds all measuring tape sizes.
- 2" Wide web belt with single tongue roller buckle.
- Fits waist sizes: 29"-46".
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298282300 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I3 |
| Package Length (in) | 14.60" |
| Package Width (in) | 11.40" |
| Package Height (in) | 5.80" |
| Manufacturer Part Number | 2823 |
| Length | 13 Inches |
| Width | 3.25 Inches |
| Height | 13.75 Inches |
| Weight | 1.5583333333333333 Lbs |