Features
Specifications
Our deluxe quality, top grain leather utility knife sheath with a cut-resistant fiber liner, and riveted construction for durability.
- Top grain leather.
- Fits most curved-handle knives.
- Fiber liner resists cut-through.
- Fits belts up to 2-3/4"" wide.
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298004537 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28 End Cap |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | 453 |
| Length | 3.25 Inches |
| Width | 1.5 Inches |
| Height | 11.25 Inches |
| Weight | 0.246 Lbs |