Features
Specifications
A premium quality 3" padded work belt with a double-tongue roller buckle.
- Heavy-duty double layer lightweight fabric will not rot, crack, harden or mildew.
- 2" Double tongue metal roller buckle.
- Foam padding with breathable mesh.
- Grip strip fastening system holds pouches securely in place.
- Fits waist sizes 47"- 55".
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298562532 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28 End Cap |
| Package Length (in) | 12.60" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 3.40" |
| Manufacturer Part Number | 5625XL |
| Length | 4.25 Inches |
| Width | 3.25 Inches |
| Height | 14.25 Inches |