Features
Specifications
This heavy-duty construction work apron in suede leather has a 2" wide web belt with a quick-release buckle and 4 main pockets with 4 smaller pockets and sleeves.
- Heavy-duty suede leather.
- 4 Main nail and tool pockets.
- 3 Smaller pockets fit pliers, nail sets, pencils, etc.
- Center pocket for tape measure, nails or other tools.
- Steel hammer loop.
- 2" Poly web belt with quick-release buckle.
- Fits waist sizes 29"-46".
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298263736 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I3 |
| Package Length (in) | 20.00" |
| Package Width (in) | 8.80" |
| Package Height (in) | 4.40" |
| Manufacturer Part Number | I370X3 |
| Length | 21.5 Inches |
| Width | 8.75 Inches |
| Height | 9.75 Inches |
| Weight | 1.64 Lbs |