Features
Specifications
This is a premium, 4-piece professional framer's combo tool belt crafted from the best quality, double-layered ballistic fabric and trimmed with premium-grade leather. It features a comfortable 5-inch padded belt with a double-tongue roller buckle, along with easy-carry pouches and 27 total pockets and sleeves to securely hold all your favorite nails and tools.
- Crafted from super-tough, double-layered ballistic poly and top-grain leather
- 8 main nail and tool pockets
- 17 smaller pockets, sleeves, and holders to fit pliers, nail sets, pencils, knife, etc.
- Easy carry handle design provides simple adjustments, easy carrying and storage without spilling contents
- Leather combination square and pry bar holders
- 5" wide padded comfort belt with double-tongue steel roller buckle
- Fits waist sizes: 29"-46"
| Brand | CLC |
|---|---|
| UPC | 084298514524 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section I2 |
| Package Length (in) | 22.20" |
| Package Width (in) | 16.60" |
| Package Height (in) | 11.80" |
| Manufacturer Part Number | 51452 |
| Length | 30" |
| Width | 6" |
| Height | 18" |
| Weight | 7.085 lb |