CleanTools
The Absorber Large 27 In. x 17 In. Chamois Cloth, Assorted Colors
SKU: 51149
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$13.49
Features
Specifications
Made of a unique material called PVA (Polyvinyl Alcohol), the Absorber is vastly superior to a terrycloth towel and leather chamois. A uniform, sponge-like pore structure enhances capillary action. These super absorbent towels also can be used to cool your skin after a workout and even drying off your dog after a bath! With proper care, the Absorber lasts for years and can be stored moist and ready to use its handy tube.
| Brand | CleanTools |
|---|---|
| UPC | 085685001498 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section M2 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Size | 17 In. x 27 In. |
| Material | PVA |