Insta-Flo
Odorless Drain Cleaner Crystals - 1 lb
SKU: 464214
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$15.99
Features
Specifications
This powerful, non-acid formula works in just 60 seconds to dissolve hair and grease. Safe for pipes and fixtures, it's odorless and effective for small drains, grease traps, septic systems, and root control.
| Brand | Insta-Flo |
|---|---|
| UPC | 719242119011 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section H2 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 5.80" |
| Container Size | 16 Oz. |
| Product Form | Crystal |
| Residential/Commercial | Residential/Commercial |
| For Septic Use | Yes |
| Set Time | 2 Min. |
| Prevention Formula | Yes |
| Number Of Treatments Per Container | 4 |
| Compatible Pipe Material | Multi-Purpose |
| For Use With | Bathtub/Sinks |