Features
Specifications
Durable, clear plastic bags for your DC-1100VX or DC-1200VX units. Package contains 5 bags. Always trust genuine JET parts for your JET Tools. They are guaranteed to fit and work perfectly in your equipment.
- Fits JET DC-1100VX and DC-1200VX units
| Brand | JET Tools |
|---|---|
| UPC | 662755466342 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26 End Cap |
| Package Length (in) | 10.60" |
| Package Width (in) | 8.80" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | JT9-709563 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Length | 0.0 |
| Width | 0.0 |
| Height | 0.0 |
| Weight | 1.95 |
| Warranty | 90 Days |
| Air Flow @ 4" (CFM) | 1100 |
| Bag Diameter (In.) | 20 |
| Collection Bag Capacity (Cu. Ft.) | 5-3/10 |
| Collection Bag Length (In.) | 29 |
| Efficiency (Micron) | 2 |
| Gross Weight (Lbs) | 1.9500 |
| Net Weight (Lbs.) | 1.9500 |