Features
Specifications
Clevis Pin, 3/16 in Pin Dia, 1/2 in Pin Length, 23/64 in Usable Length, Flat, 0.32 in Head Dia, 0.07 in Head Height, 3/32 in Hole Dia, Low Carbon Steel, Plain
- Solid pin with standard flat head that secures with a hitch pin clip or cotter pin through a hole drilled in the opposite end
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section T3 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.63" |
| Package Width (in) | 0.31" |
| Package Height (in) | 0.31" |
| Pin Diameter | 3/16 in |
| Pin Length | 1/2 in |
| Usable Length | 23/64 in |
| Head Type | Flat |
| Head Diameter | 0.32 in |
| Head Height | 0.07 in |
| Hole Diameter | 3/32 in |
| Material | Low Carbon Steel |
| Finish | Plain |