Features
Specifications
This solid clevis pin features a standard flat head and is constructed from durable, plain finish low carbon steel. Designed for reliable securing, the pin is held in place by a hitch pin clip or cotter pin inserted through the pre-drilled hole at the opposite end.
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section T3 |
|---|---|
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Pin Diameter | 3/4" |
| Pin Length | 2-3/4" |
| Usable Length | 2-33/64" |
| Head Type | Flat |
| Head Diameter | 0.934" |
| Hole Diameter | 3/32" |
| Material | Low Carbon Steel |
| Finish | Plain |