Features
Specifications
5 Ton 3/2 Reversible Puller
- Reversible Jaws for Internal and External Applications
- Includes Blow Mold Case for Storage
| Brand | GearWrench |
|---|---|
| UPC | 082171035623 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12 End Cap |
| Package Length (in) | 8.60" |
| Package Width (in) | 14.00" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | 3562D |
| UPC | 082171035623 |
| Foreign Trade Code | 82057000 |
| UNSPSC_V7.0901 | Holding and clamping tools |
| Screw Size | 9/16 in - 20 |
| Jaw Width Lower | 3/4 in |
| Jaw Width Upper | 3/8 in |
| Jaw Thickness Lower | 3/4 in |
| Jaw Opening/Capacity | 8.0 in |
| Jaw Thickness Upper | 3/8 in |
| Screw Length | 7 in |
| Ton | 5 t |
| Reach/Length | 5-3/4 in |
| Set | No |