Features
Specifications
Sigma's Intersystem Bonding Bridge is used in residential and commercial applications to ground up to four systems to a single location. It meets the 2011 NEC Article 250.94 and is for #6 to #2 AWG main grounding range and #14 to #4 AWG auxiliary grounding range.
| UPC | 031857424008 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D1 |
| Package Length (in) | 1.75" |
| Package Width (in) | 1.31" |
| Package Height (in) | 4.25" |
| Discountable | Y |
| Material | Die-Cast Zinc |
| Trade Size | 0 in |
| Indoor or Outdoor | Outdoor |
| Packaging Type | Boxed |
| UL Listed | Yes |