Features
Specifications
Premium grade 11.5 mil. all-weather gaffers tape has a high thread count with a vinyl-impregnated cotton cloth. The matte finish makes it great for stage and theatrical projects. Designed to be used temporarily to hold down cables, wire, or anything you need to stabilize. Will not leave tape residue on surfaces.
| Brand | Intertape Polymer Group |
|---|---|
| UPC | 077922856381 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D5 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Width (In.) | 1.88 |
| Length (Ft.) | 180 |
| Thickness | 11.5 Mil |
| Material | Vinyl/Cotton Cloth |
| Color | Black |