Charlotte Pipe
3 In. x 3 In. x 2 In. Schedule 40 90 Deg. Lowheel Inlet DWV PVC Elbow (1/4 Bend)
SKU: HL32D
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$16.99
Features
Specifications
PVC DWV Schedule 40, 1/4-Bend with Low Heel Inlet Elbow features hub connections and is used to change the direction of flow. Connects a branch or vent line at a change of direction in a large vertical or horizontal drain. For sanitary drain, waste, and vent (DWV), sewer and storm drainage applications. Used in gravity-fed waste elimination systems for Non-Pressure systems where temperatures will not exceed 140 degree F. PVC is lightweight and easy to install. Requires no special tools for cutting, and can be installed by solvent cement.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 662671191779 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section H1 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 5.80" |
| Package Height (in) | 3.80" |
| Fitting Size 1 | 3 In. |
| Fitting Size 2 | 3 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | Hub |
| Schedule | 40 DWV |
| Angle | 90 Deg. |
| Material | PVC |
| Type | Lowheel Inlet |
| Fitting Type | Elbow |