Features
Specifications
Downloads
Create a connection from your PVC DWV piping system to a standard female threaded fitting or pipe.
- Injection molded
- Service temperature rated at 140°F (60°C)
- Flame retardant and highly resistant to chemicals
- Connections can be made using approved PVC primer and solvent cement
- The use of Teflon tape is recommended for threaded connections
- CSA B181.2
- ASTM D2665
| Brand | IPEX |
|---|---|
| UPC | 662671193148 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section C4 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 7.00" |
| Package Height (in) | 8.75" |
| Manufacturer Part Number | 192860 |
| Length | 1.602 in |
| Width | 2.336 in |
| Height | 2.257 in |
| Weight | 0.037 kg |
| Size Imperial | 1 1/4X1 1/2" |
| Connection Type | HXMPT |
| Material | PVC WHT |
| Color | WHT |
| Country of Origin | Canada |
| NAFTA | Yes |
| Base Quantity Metric | 1.000 |