Charlotte Pipe
1-1/2 In. Hub x 1-1/2 In. FPT Schedule 40 DWV PVC Adapter
SKU: FA112D
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.59
Features
Specifications
PVC Schedule 40 DWV pipe x Female iron pipe thread. (Hub x F.I.P.).
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942031986 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section H2 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Fitting Size 1 | 1-1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1-1/2 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | FPT |
| Schedule | 40 DWV |
| Material | PVC |
| Type | Hub x Female Adapter |
| Fitting Type | Adapter |