Features
Specifications
The 90 deg. or Quarter Bend sanitary street PVC elbow is used to change direction in piping in sewer lines, septic tank seepage systems, and perimeter drains. 3 In. meets ASTM D2949 or exceeds ASTM D2729.
| Brand | IPEX |
|---|---|
| UPC | 662671410214 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 02, Section I6 |
| Package Length (in) | 6.25" |
| Package Width (in) | 3.50" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | 414173BC |
| Fitting Size 1 | 3 In. |
| Fitting Size 2 | 3 In. |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Type 2 | Hub |
| Schedule | SDR35 |
| Angle | 90 Deg. |
| Material | PVC |
| Type | Sanitry Street, 1/4 Bend, S/D |
| Size | 3 In. |