Features
Specifications
A utility PG500 grade accordian wrap masking tape that is designed for sealing small packages, light bundling, holding, labeling, and short term paint masking applications. The aggressive synthetic adhesive insures good coverage. It unwinds effortlessly for easy application. When used for paint masking in areas exposed to the sun, remove within 3 hours.
| Brand | Intertape Polymer Group |
|---|---|
| UPC | 077922711857 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D6 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 4.60" |
| Manufacturer Part Number | 5103-2 |
| Width | 1.88" |
| Length | 60 yd |
| Color | Beige |