Features
Specifications
Natural rubber adhesive on a moisture-resistant flatback kraft. Designed to offer a positive, attractive seal and excellent adhesion to minimize carton sealing failures and prevent pilferage. Use for applications where reduced weight can provide packaging material savings.
| Brand | Intertape Polymer Group |
|---|---|
| UPC | 077922762002 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D5 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | 9341 |
| Width (In.) | 1.88 |
| Length | 60 Yd. |
| Color | Tan |
| Thickness | 7.2 Mil. |
| Dispenser Included | No |
| Hand Tearable | No |