Features
Specifications
When the solution seems improbable, IPG® 's full line of duct tapes will satisfy any one of the tape's millions of uses. Whether the job requires heavy-duty or general-purpose strength, a neutral silver or colored surface, or a temporary or permanent hold, IPG's duct tape is the solution for holding it, fastening it, securing it, sealing it, binding it, or bundling it.
- 10 mil polyester (PET) or polyethylene (PE) coated cloth tape with an aggressive pressure, sensitive, natural, rubber adhesive
| Brand | Intertape Polymer Group |
|---|---|
| UPC | 077922770229 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section D5 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Manufacturer Part Number | 9603 |
| Adhesive Material | Rubber |
| Backing Material | Cloth |
| Color | Silver |
| Length | 60 yd |
| Thickness | 10 mil |
| Type | Professional-Grade |
| Width | 2.83" |