Features
Specifications
The MILWAUKEE® 1/2" – 2” IPS-P Pivoting Press Ring Kit is designed for use with M18™ FORCE LOGIC™ Press Tools on Viega® MegaPress®, Apollo® PowerPress®, and other press fitting systems. The IPS-P Pivoting Press Ring Kit is a more efficient alternative to welding and threading, enabling you to press connections on schedule 5 up to schedule 40 black iron pipe and 304/316 stainless steel pipe. Pivoting functionality delivers greater access in tight spaces when paired with the X4 Ring Jaw & M18™ FORCE LOGIC™ Press Tools or the X5 Ring Jaw & M18™ FORCE LOGIC™ Press Tools. Additionally, Milwaukee®'s press blocking system prevents improper ring and ring jaw mismatch providing peace of mind in quality connections. The 1/2" – 2” IPS-P Pivoting Press Ring Kit, combined with the ring jaw and in-line M18™ FORCE LOGIC™ Press Tools, deliver unrivaled access in tight spaces and around installed pipes, providing you with controlled, flameless connections for unmatched productivity.
- Compatible with M18™ FORCE LOGIC™ Press Tools
- Designed for use with all major fitting manufacturers, including Viega® MegaPress® systems
- Pivoting functionality delivers greater access in tight applications
- Blocking system prevents ring & ring jaw mismatch
- Faster alternative to welding and threading
- Easy-opening ring designed for improved ease of use
- Durable steel rings provide outstanding life
- 2 year warranty
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242736065 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07 End Cap |
| Package Length (in) | 6.03" |
| Package Width (in) | 20.72" |
| Package Height (in) | 16.07" |
| Manufacturer Part Number | 49-16-2697X |
| Country of Origin | Turkey |
| Brand / Model Compatibility | M18™ FORCE LOGIC™ Press Tools |
| Material | Forged Steel |
| Capacity | 1/2", 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 2" |
| Recommended Use | Press Fitting Installation |