IRON OUT
16 Oz. All-Purpose Rust and Stain Remover
SKU: 460818
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.99
Features
Specifications
Say goodbye to scrubbing rust stains with no results and say hello to easy rust removal with Iron OUT Rust Stain Remover Powder. The rust remover is a quick and easy way to remove the toughest stains from indoor and outdoor surfaces. Trusted for over 60 years, the heavy-duty rust remover easily rinses away iron and rust staining without the need for scrubbing. This multi-purpose cleaning powder can be used on many different types of surfaces in and around the home, kitchen, bathroom, and more. Use it on toilet bowls, toilet tanks, showers, sinks, tubs, dishwashers, washers, and more. It can also whiten white clothes and provide cleaning maintenance for water softeners. You can turn to the tough-acting formula to clean a water softener with iron buildup to help maintain the machines performance and extend its life. The unique solution changes rust and iron into a clear, soluble state that easily rinses away without scrubbing to save you time while renewing your property. Please read the entire label for instructions before using, and always pre-test in an inconspicuous area. This stain remover can be used on various surfaces
| Brand | IRON OUT |
|---|---|
| UPC | 076168001616 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 35, Section I2 |
| Package Length (in) | 8.20" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Container Size (Oz.) | 16 |
| Product Form | Trigger Spray |