Features
Specifications
Downloads
The aggressive teeth on knurl of these Ironworker's Pliers provide a strong grip to easily twist and cut soft annealed rebar tie wire. Heavy-duty cutting knives cut ACSR, screws, nails and most hardened wire. The high-leverage design provides 46-Percent greater cutting and gripping power than other plier designs. The head is precision-hardened for on-the-job toughness.
- Ironworker's Pliers twist and cut soft annealed rebar tie wire
- Cuts ACSR, screws, nails and most hardened wire
- High-leverage design has 46-percent more cutting power
- Hook bend handle and spring-loaded action for self-opening
- Made in USA with Custom, US-made tool steel
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Heavy-duty knurled jaws
- Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire
- Precision-hardened plier head for on-the-job toughness
- Plastic-dipped handles for comfort and ease of identification
- ''Handform'' handles for full gripping and cutting power
- Spring Loaded
- Always wear approved eye protection.
- NOT insulated. Plastic-dipped or slip-on plastic handles are NOT intended for protection against electrical shock.
| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| UPC | 092644703829 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section I4 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | D2000-9ST |
| Nose Type | Square |
| Type | Ironworker's Pliers |
| Joint Type | Locking |
| Handle Finish | Plastic-Dipped |
| Material | Steel |
| Handle Color | Blue |
| Application | Soft Annealed Rebar Tie Wire, ACSR, Screws, Nails, and Most Hardened Wire |
| Insulated | No |
| Tether Capable | No |
| Jaw Capacity (cm) | 3.2 |
| Jaw Capacity (Inch) | 1.25 |
| Jaw Length (cm) | 4 |
| Handle Length (cm) | 13.7 |
| Knife Length (Inch) | 0.781 |
| Handle Length (Inch) | 5.41 |
| Weight (g) | 499 |
| Weight (oz) | 17.6 |
| Jaw Thickness (cm) | 1.6 |
| Jaw Length (Inch) | 1.594 |
| Jaw Width (cm) | 3.7 |
| Knife Length (cm) | 2 |
| Jaw Width (Inch) | 1.44 |
| Jaw Thickness (Inch) | 0.625 |
| Overall Length (Inch) | 9.35 |
| Overall Length (cm) | 23.7 |
| Height | 0.6250 in |
| Width | 4.5000 in |
| Depth | 9.3750 in |
| Weight | 1.1000 lbs |