Features
Specifications
These Thread Pitch Gauges have a standard thread pitch gauge which measures the number of threads per inch. The metric thread pitch gauge measures the distance between threads in millimeters.
- Standard thread pitch gauge measures the number of threads per inch
- Metric thread pitch gauge measures the distance between threads in millimeters
- Quality construction for long life and accurate readings
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526120183 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I3 |
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 5.80" |
| Manufacturer Part Number | 12018 |
| Country of Origin | China |
| Height | 0.700 in |
| Length | 5.700 in |
| Width | 1.600 in |
| Weight | 0.068 lbs |
| Product Type | EXTRACTORS |
| Product Primary Material | Steel |
| Warranty | LLW |
| Case Type | No Case Included |
| Range | 8 through 44 teeth p/in |