Features
Specifications
Downloads
IRWIN SCREW-GRIP Impact Performance Series Extractors feature DoubleClick Technology ensuring both ends lock so a single bit drills and extracts to easily remove stripped or damaged screws and small bolts. They're manufactured with M2 high speed steel and are extra-hardened for maximum durability and long life with impact tools. The tip of the drill end is designed to start fast, with minimal walking and the tip of the extractor end is serrated for increased torque to easily remove even the toughest bolts and screws. Plus, they have a black oxide finish that resists corrosion and increases the life of the extractor.
- DoubleLok Technology ensures both ends of bit lock securely in impact drivers and quick-change chucks, enabling use of a single bit to remove stripped, damaged or rusted screws and small bolts in three easy steps: drill, flip bit, and extract
- Manufactured with M2 high speed steel and extra-hardened for maximum durability and long life with impact drivers
- Tip of drill end is designed to start fast with minimal walking, and tip of extractor end is serrated for increased torque to remove even the toughest bolts and screws
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526916526 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I3 |
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Country of Origin | China |
| Height | 0.300 in |
| Length | 7.000 in |
| Width | 3.000 in |
| Weight | 0.068 lbs |
| Product Type | EXTRACTORS |
| Battery Included | No |
| Warranty | NLW |