Features
Specifications
Downloads
These IRWIN HANSON Pipe Taper Taps cut internal threads in pipes. Each taper tap is great for pipe fittings and is tapered at a rate of 3/4 inches per foot.
- Cuts internal threads in pipes
- Nominal size of the tap is that of the pipe fitting being tapped
- Available in National Pipe Taper (NPT) and British Standard Pipe Taper (BSP)
- Ideal for pipe fittings
- Tapered at a rate of 3/4" per foot
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526082030 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I1 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 1903ZR |
| Country of Origin | United States |
| Height | 5.750 in |
| Length | 0.250 in |
| Width | 1.500 in |
| Weight | 0.133 lbs |
| Product Type | TAPER |
| Unit Of Measure | SAE |