Features
Specifications
IRWIN Tap 3/8-18 Npt Pipe Pouched
- Cuts internal threads in pipes
- Nominal size of the tap is that of the pipe fitting being tapped
- Available in National Pipe Taper (NPT) and British Standard Pipe Taper (BSP)
- Ideal for pipe fittings
- Tapered at a rate of 3/4" per foot
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526190407 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I1 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.800 in |
| Length | 3.600 in |
| Width | 2.700 in |
| Weight | 0.230 lbs |
| Product Type | TAP |
| Warranty | NLW |
| Unit Of Measure | SAE |