Features
Specifications
Downloads
The Irwin Tools 4935642 5-Piece Black Oxide Hex Shank Drill Bit Set comes with a 3/32, 7/64, 1/8, 9/64 and 5/32-Inch drill bits. These bits are 2-piece Black Oxide drill bits designed to work with todays 1/4-Inch quick change chucks and extensions. The Black Oxide Hex Shank High Speed Steel drill bits feature a 135-Degree split-point tip for faster starts with no -Inchwalking.-Inch They're manufactured with premium high speed steel with a black and gold oxide coating for major corrosion resistance. This bit works in quick change impact drivers and because it has a quick change shank, you can change from drilling to driving quickly to get the job done fast.
- 1/4-Inch hex shank works in all Lock-n-Load quick-change extensions as well as all drill chucks
- 1X IRWIN Black Oxide Hex Shank Drill Bit, 1/16-Inch
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 024721999825 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section H5 |
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Manufacturer Part Number | 4935642 |
| Country of Origin | China |
| Height | 6.500 in |
| Length | 0.250 in |
| Width | 3.000 in |
| Weight | 0.150 lbs |
| Product Type | HEX SHANK DRILL BIT |
| Warranty | NLW |
| Bit Type | Split Point |