Features
Specifications
Downloads
Get efficient threading with the IRWIN HCS Plug Tap. This high-carbon steel machine screw tap features straight flutes engineered for rapid chip removal. Perfect for quick and easy maintenance, repair work, and rethreading in various materials. It is designed for hand use and produces a reliable Class 2B thread.
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526080128 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I2 |
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Country of Origin | United States |
| Weight | 0.026 lb |
| Warranty | NLW |
| Unit Of Measure | SAE |
| Material | High Carbon Steel |
| Product Type | Plug Tap |
| Tap Size | 4-40 |
| Length | 6-1/4" |
| Thread Type | NS |
| Number of Flutes | 3 |