Features
Specifications
Downloads
IRWIN Tap 7/16-14 Nc Plug
- Ideal for routine maintenance, repair work and for rethreading where high accuracy and tolerance thread is not critical
- Straight flutes are ground to provide rapid chip removal for efficient threading
- Designed for hand threading work in a variety of materials
- Taps produce a class 2B thread
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526081392 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I2 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 0.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 5.700 in |
| Length | 0.500 in |
| Width | 1.700 in |
| Weight | 0.083 lbs |
| Product Type | TAP |
| Warranty | NLW |
| Unit Of Measure | SAE |