Features
Specifications
Downloads
IRWIN Tap 1/2"-13Nc Plug
- Straight flutes are ground to provide rapid chip removal for efficient threading
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 081838951115 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I2 |
| Package Length (in) | 3.50" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.500 in |
| Length | 3.500 in |
| Width | 0.500 in |
| Weight | 0.094 lbs |
| Product Type | TAP |
| Unit Of Measure | SAE |