Features
Specifications
Downloads
IRWIN Metric Thread Taps (HCS).
- Ideal for auto repair and machinery where metric threads are specified
- Straight flutes are ground to provide rapid chip removal for efficient threading
- Designed for hand threading work in a variety of materials
- Taps produce a class 2B thread
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526083426 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I2 |
| Package Length (in) | 5.80" |
| Package Width (in) | 1.70" |
| Package Height (in) | 1.70" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.500 in |
| Length | 5.800 in |
| Width | 1.700 in |
| Weight | 0.113 lbs |
| Product Type | TAP |
| Unit Of Measure | Metric |