Features
Specifications
Downloads
IRWIN Tap 5/16ˮ-24Nf Plug
- Straight flutes are ground to provide rapid chip removal for efficient threading
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 081838951061 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I2 |
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.300 in |
| Length | 2.800 in |
| Width | 0.300 in |
| Weight | 0.046 lbs |
| Product Type | TAP |
| Unit Of Measure | SAE |