Features
Specifications
Downloads
The IRWINQUICK-GRIPMini One-Handed Bar Clamp is perfect for clamping smaller projects or for working in confined spaces. The reinforced resin body and hardened steel bar ensure strength and durability. The Mini One-Handed Bar Clamp is ideal for clamping, holding, and positioning most workpieces.
- Mini bar clamps are strong, light and fast
- One-handed operation-a simple hand squeeze applies pressure, trigger release pressure
- Soft, pliable pads protect work surface
- (1) Ir Mini Bar clamps 6 in./150mm
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 038548005461 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section H3 |
| Package Length (in) | 10.80" |
| Package Width (in) | 7.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 0.740 in |
| Length | 13.000 in |
| Width | 6.500 in |
| Weight | 0.620 lbs |
| Product Type | TRIGGER CLAMP |
| Battery Included | No |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | No |
| Warranty | LLW |