Features
Specifications
The IRWIN QUICK-GRIP One-Handed Mini Bar Clamp 4 Pack, Light-Duty, is the perfect clamp set for smaller projects and working in confined spaces. Reinforced resin bodies and hardened steel bars ensure strength and durability. These clamps feature non-marring pads to protect work surfaces, one-handed quick-release triggers and provide 140 lbs. of clamping force. Set includes two 6" and two 12" One-Handed Mini Bar Clamps.
- 14 lbs. of clamping force
- NULL
- 1X IRWIN Quick-Grip Bar Clamp, One-Handed, Mini, 6-Inch2), 12-Inch2), 4-Pack
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526927980 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section H3 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 2.500 in |
| Length | 19.900 in |
| Width | 10.300 in |
| Weight | 4.297 lbs |
| Product Type | TRIGGER CLAMP |
| Battery Included | No |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | No |