Features
Specifications
Downloads
The IRWINQUICK-GRIP One-Handed Bar Clamp, Medium-Duty, provides up to 300 lbs. of sustained clamping force evenly distributed across removable swivel jaws. It is constructed with an I-beam bar to reduce flexing and bowing, non-marring pads that protect workpieces and can be removed quickly, and a unique pistol grip design with a Quick-Release() trigger for one-handed operation. This clamp easily converts to a spreader with a few simple turns of the quick-change button.
- No
- The IRWIN QUICK-GRIP medium-duty one-handed bar clamp evenly distributes up to 300 lbs. of sustained clamping force
- I-beam bar to reduce flexing and bowing
- New grip design and quick-release trigger provide simple, one-handed operation
- NULL
- (1) 24 in. Ir Qg Next Gen Med Duty One Handed Bar Clamp
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 038548103730 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section H3 |
| Package Length (in) | 31.00" |
| Package Width (in) | 9.00" |
| Package Height (in) | 9.00" |
| Manufacturer Part Number | 1964720 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 1.400 in |
| Length | 31.000 in |
| Width | 9.000 in |
| Weight | 2.278 lbs |
| Product Type | TRIGGER CLAMP |
| Battery Included | No |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | No |
| Warranty | LLW |