Features
Specifications
The IRWINQUICK-GRIP Micro One-Handed Bar Clamp utilizes the same clamping mechanism as all QUICK-GRIP clamps, but is very compact in size. This is the ideal clamp for most clamping and holding needs on small craft projects.
- 1-3/16" throat depth
- Non-marring pads grip firmly and protect workpieces
- One-handed Quick-Release trigger releases the clamp instantly
- Ideal for clamping smaller workpieces and working in confined areas
- 1X IRWIN Quick-Grip Bar Clamp, One-Handed, Micro, 4-1/4-Inch, 2-Pack
- No
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 038548536200 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section H3 |
| Package Length (in) | 7.60" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 0.900 in |
| Length | 8.200 in |
| Width | 3.500 in |
| Weight | 0.390 lbs |
| Product Type | TRIGGER CLAMP |
| Battery Included | No |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | No |
| Warranty | LLW |